ايالت‌هاي كانادا چگونه نام‌گذاري شدند؟

اولين كلمات ملي، كاوشگران و قانون‌گذاران اروپايي همگي نشانه‌هاي خود را روي نام كاناداي مدرن گذاشتند.

 

اولین نامهای ملی،

کاوشگران و قانون‌گذاران اروپایی همگی نشانه‌هایی از خود و قومشان را روی نام کانادای مدرن گذاشتند.

 

به گزارش بازار بین‌المللی کار ، کانادا دومین کشور بزرگ جهان به مساحت 3.85 میلیون مایل مربع در قاره امریکای شمالی واقع‌شده است. کانادا با ثروت منابع طبیعی و میراث فرهنگی غنی به نقش تأثیرگذار خود در اقتصاد و سیاست بین‌المللی ادامه می‌دهد.

 

نفوذ ساکنان بومی و بریتانیایی

ریشه[2] کانادایی‌ها

قبل از ورود کاوشگران اروپایی، کانادا منزلگاه انواع مردم بومی اولیه بود و این فرهنگ بومی به نقش مهم خود در هویت ملی واحد کشور ادامه داد. این حقیقت به‌خصوص از نام استان و سرزمین‌های کانادایی مشهود است. مثال مهم نام این کشور است که از کلمه سرخپوستی قبیله هوران-ایرکوا کلمه کاناتا به معنای دهکده یا روستا حاصل شد. باور بر آن است که این نام ابتدا برای توصیف حوزه روز مدرن شهر کبک زمانی به کار رفت که بومیان محلی با کاوشگر فرانسوی جاکوس کارتیر در سال 1535 همسفر شدند. تا سال 1547، همه سرزمین‌های شمالی رودخانه سنت لارنس را کانادا می‌نامیدند.

انتاریو

مثال دیگر از میراث ماندگار قبایل هوران و ایرکوا نام استانی انتاریو است که از کلمه بومی برای "دریاچه بزرگ" یا "آبهای زیبا" می آید. به نظر می‌رسد این نام به خاطر دریاچه‌های آب شیرین فراوان برای استان پرجمعیت همین‌طور موقعیت جغرافیایی تعدادی از راه‌های آبی و دریاچه‌ها ازجمله خلیج هادسون، خلیج جیمز، دریاچه سوپریر، دریاچه هوران و دریاچه اری را شامل می‌شود. همچنین انتاریو مکانی در کشور کانادا برای آبشارهای نیاگارای باشکوه است (همچنین آن را آبشار هورس شو می‌دانند).

کبک

استان کبک در شرق انتاریو قرار داشته و با اختلاف ازلحاظ ناحیه، بیش از 500000 مایل مربع بزرگترین استان کانادا محسوب می‌شود. این استان همچنین دومین استان پرجمعیت در این جامعه با بیش از هفت میلیون ساکن است. تنها استان کانادا است که زبان رسمی آن فرانسوی است، میراث کبک عمیقاً ریشه در تاریخ آن به عنوان مستعمره فرانسه دارد. این استان نام خود را از کلمه الگانکویان"کبک" گرفته که یعنی جایی که رودخانه باریک می‌شود. رودخانه موردنظر رودخانه سنت لارنس است که از دیرزمان برای مسیرهای تجاری پراهمیت کانادا استفاده می‌شد.

مانیتوبا

استان مانیتوبا  نام خود را از کلمات بومی امریکایی کری و اوجیبوا به معنای "تنگنای روح بزرگ" گرفته است. باور داریم این نام به ناحیه‌ای داده شد که آن را درجایی باریک می‌دانستند که در مرکز دریاچه مانیتوبا قرار دارد. همچنین گفته‌اند نام مانیتوبا از کلمات آسین بوآنی به معنای "دریاچه وسیع" می آید. این منطقه از کانادا هزاران سال است که قبل از رسیدن کاوشگران اروپایی وطن قبایل بومی بوده است. این استان به‌طور رسمی در سال 1870 با قبول قانون مانیتوبا ایجاد شد.

استان ساسکاچوان

استان وسیع ساسکاچوان در غربی‌ترین قسمت مانیتوبا واقع‌شده است. نام آن از رودخانه ساسکاچوان آمده و از کلمه کری[3]به معنای "رودخانه‌ای که با سرعت جریان دارد" منشأ می‌گیرد. این استان شامل بیش از 22000 مایل مربع رودخانه و دریاچه آب تازه است. ساکنان امریکای بومی ساسکاچوان ابتدا اروپایی‌ها را در سال 1960 محاصره کردند اما آن منطقه تا سال 1905 استانی متعلق به کانادا محسوب می‌شد.

بریتیش کلمبیا

نام‌های استانی کانادا نیز تحت تأثیر رابطه بلند و تاریخی خاص آن با اروپا و بریتانیا است. مثال آشکار آن استان[4] ساحل غرب بریتیش کلمبیا است. نام آن، که به منطقه تحت کنترل بریتانیا مربوط است با رودخانه کلمبیا خالی شد و توسط ملکه ویکتوریا در سال 1858 انتخاب شد. در آن زمان بخش جنوبی این منطقه تحت کنترل آمریکایی بوده و ازاین‌رو قبل از تبدیل‌شده به ایالت مدرن ارگان "کلمبیای امریکایی" نام داشت.

 

آلبرتا

در شرق بریتیش کلمبیا استانی به نام آلبرتا قرار دارد. در سال 1905 این منطقه خاص از کانادا نام خود را از پرنسس لوئیز آلبرتا، چهارمین دختر و ششمین کودک ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرتا گرفته است. خانواده سلطنتی بریتانیا نیز از سال 1848 تا 1939 نام دریاچه آلبرتا لوئیز (در پارک ملی بانف) و کوه‌های آلبرتا (در پارک ملی جاسپر) را به یادگار نگه داشتند.

جزیره پرنس آلبرت

استانی در جزیره کوچکی واقع در جزیره پرنس ادوارد پس از شاه جورج سوم و ملکه ویکتوریای انگلستان نام‌گذاری شد. پرنس ادوارد، دوک کنت و استراترن را "پدر تاج کانادا" نامیدند و از سال 1767 تا 1820 در آنجا می‌زیست. این استان در ساحل شرقی کشور P.E.I به‌خوبی با سیب‌زمینی، غذاهای دریایی و شیروانی سبز ان شناخته‌شده است، آن کاراکتر تخیلی معشوقه است که توسط نویسنده لوسی ماد مونت گومری خلق شد. جزیره پرنس ادوارد با مجموع حوزه 2190 مایل مربع کمتر از 150000 نفر جمعیت دارد.

نیوبرانزویک

نام استان کرانه‌ای[5] نیو برانزویک از شهر برانشویگ آلمان، سرزمین موروثی پادشاه بریتانیایی جورج سوم گرفته شد. این استان در لور ساکسونی شمال آلمان برانشویگ قرار دارد که به انگلیسی برانزویک نام دارد.

نیوفنلند ولابرادور

اولین نام شرقی ترین استان کانادا، نیوفنلند و لابرادور ترجمه پرتغالی "ترا نووا" است که معنی تحت الفظی آن یعنی "سرزمین کشف‌شده جدید". لابرادور ترجمه انگلیسی لقب کاشف پرتغالی جوا فرناندز نیوفنلند، لاورادور است که یکی از اولین اروپاییان کاشف ساحل شمال شرقی امریکای شمالی است.

نووا اسکوتیا

با جمعیتی کمتر از یک میلیون و مجموع مساحت 21345 مایل مربع استان نووا اسکوتیا دومین استان کوچک کانادا است. باریشه عمیق در بریتانیا. عجیب نیست که نام نووا اسکوتیا نسخه لاتین "نیو اسکاتلند" است. این استان نام خود را در سال 1621 گرفته و در سال 1867 وارد کنفدراسیون کانادا شد.

 

ریشه نام سرزمین‌های شمالی کانادا

دو سرزمین شمالی کانادا نام خود را از زبان اینویت گرفته‌اند. جدیدترین، شمالی‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین سرزمین کانادا، ناناوات را می‌توان به "سرزمین من" در زبان اینویت کانادایی ترجمه کرد. اینویتها افرادی هستند که ازنظر تاریخی در نواحی قطبی کشورهایی مثل کانادا، گرین لند و آلاسکا زندگی می‌کنند. در سال 1982 دولت فدرال کانادا قانونی را به تصویب رساند که اینویت ها را گروه واحد بومی و همین‌طور بخشی از اولین جوامع تشکیل‌شده در کانادا می‌شناسد. این منطقه که اکنون ناناووات نام دارد به‌طور رسمی در سال 1999 ایجاد شد اما بخشی از سرزمین‌های شمال غرب کانادا بود. یوکان سرزمین شمالی دیگر کانادا است. این منطقه نام خود را از بومیان گوئیچین با کلمه "یو-کان-آ" گرفته است یعنی "رودخانه-آب-سفید". رودخانه یوکان در اینجا نام گرفت. گوئینگ ساکنان بومی امریکای شمالی هستند که در شمالی‌ترین نواحی قاره امریکای شمالی زندگی می‌کنند. اگرچه یوکان زمانی بخشی از سرزمین‌های شمال غربی بود، در سال 1898 به کنفدراسیون کانادا وارد شد. نام سرزمین‌های شمال غرب به موقعیت منطقه در زمان ملحق شدن به کانادا در سال 1870 برمی‌گردد.

سرزمین راستی شمالی، محکم بودن و آزادی

کانادا کشوری متشکل از مردمی با پس‌زمینه[6] و نژادهای مختلف است. یکی از مفاهیم مهم تاریخ حفظ‌شده این ملت را با بررسی ریشه نام‌های استان و سرزمین‌هایش می‌توان درک کرد. از موقعیتی که به عنوان سرزمین تعداد زیادی جوامع بومی با ورود متعاقب کاشفان اروپایی و پیشرفت‌های مدرن روز از سرزمین‌های شمالی نوناوات کانادا دارد به حضور خود طی سال‌ها ادامه داده است. از این طریق، این ملت قادر به پذیرش افراد مختلف است درحالی‌که به همین صورت به تاریخ پر جنب‌وجوش خود افتخار می‌کند.

 

 

 

 

 

[1] explorer

[2] origin

[3]  از قبایل سرخپوستی

[4] province

[5] maritime

[6] background


این مطلب را به اشتراک بگذارید


محبوب ترين جاذبه هاي گردشگري جهان

محبوب ترين جاذبه هاي گردشگري جهان

صدر جدول مطعلق به ايالات متحده است (مطلب ويژه ...

10 نقطه سورئال در دنيا

10 نقطه سورئال در دنيا

نقاطي در جهان كه قبل از پايان زندگي بايد ديد

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود  كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

(Société de transport de Montréal (STM
ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

The Cheapest way to get to Bulgaria from Istanbul
جهاني ديگر به نام ژاپن

جهاني ديگر به نام ژاپن

متفاوت ترين كشور جهان از نگاه جهانگردان
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل  مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد