نگاهي به مخارج تحصيل در كشورهاي اروپايي 2016

دانشجويان با اجازه كار محدود در اروپا نمي توانند از طريق كار دانشجويي هزينه هاي خود را به طور كامل پوشش دهند

 

ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپا همیشه یکی از مهمترین انتخابهای دانشجویان بین المللی است اما در سالهای اخیر با به وجود آمدن بحران های اقتصادی مانند گذشته نمیتوان با خیال راحت به این قاره نقل مکان کرد و آسوده به تحصیل و کار دانشجویی پرداخت تا کمی از هزینه های روزمره جبران شود. دانشجویان با اجازه کار محدود در اروپا نمی توانند از طریق کار دانشجویی هزینه های خود را به طور کامل پوشش دهند. حال در سال 2016 وضعیت هزینه تحصیل را در اروپا به طور میانگین بررسی می کنیم تا عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشورشان را دارند بتوانند بهترین انتخاب را نسبت به بودجه خود داشته باشند.

اتریش

میانگین شهریه : برای دانشجویان خارجی 780 یورو در هر ترم ( 4 ماه) : 780 یورو

میانگیم هزینه ها ی زندگی : 11 تا 13 هزار دلار در سال

اتریش یکی از مراکز علمی قدیمی در اروپا است. کشوری آرام و بی حاشیه و با فرهنگ. این کشور معمولا با کشور آلمان مقایسه می شود شاید کمی هزینه های زندگی از آلمان بیشتر باشد اما از لحاط زندگی برای دانشجویان آرامتر است. هر ترم همه ی  دانشجویان باید هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویان را که حدود 20 دلار است بپردازند.

بلژیک

این کشور دانشگاه های صاحب نامی دارد. از نظر غذا ، فرهنگ و نژاد بسیار متنوع است. طبیعتی زیبا با کیفیت زندگی بالا و بازار کار فعال باعث میشود تا دانشجویان شانس خوبی برای اشتغال بعد از تحصیل داشته باشند. 

شهریه سالیانه : از 960 دلار تا 4820 دلار در تمامی مقاطع

هزینه زندگی سالیانه : بین 11000 تا 12300 دلار

دانمارک

این کشور یکی از مقاصد برای دانشجویان اروپایی است که برای تحصیل به دیگر کشور های این قاره مهاجرت می کنند. دانمارک کشوری شاد با استاندارد های بالای رفاهی است. 600 رشته در دانشگاههای این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شود و 86 درصد شهروندان در دانمارک می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

شهریه دانشگاه سالیانه : 6000 تا 17000 دلار

هزینه زندگی سالیانه : 12000 دلار 

فنلاند

فنلاند نسبت به دیگر نقاط اروپا برای داشنجویان کم هزینه تر است.  اما معمولا سرمای هوا در این کشور باعث تغییر تصمیم گیری دانشجویان می شود. هزینه زندگی از دیگر کشورهای اسکاندیناوی هم کمی کمتر است. تعداد کمی از دانشگاه های این کشور برای مقاطع ارشد و دکتری رایگان اند. در مجموع کشور ثروتمندی است و مردم از سطح مناسبی از رفاه بهره می برند.

شهریه دانشگاه سالیانه : 1500 تا 1600 دلار

هزینه زندگی سالیانه : 9600 تا 10400 دلار

فرانسه

به جز محبوبیت در بین گردشگران، یکی از مقاصد دانشجویان بین المللی نیز هست. دارای فرهنگ قوی و کهن است و بیشتر دانشجویانی که به زبان این کشور علاقه دارند تحصیل در فرانسه را انتخاب می کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی و داخلی در دانشگاه های دولتی یکسان است. دانشگاه های خصوصی بسیاری در این کشور فعالیت دارند که نمی توان آمار دقیقی از شهریه های آنها بدست آورد اما دانشگاه های دولتی این کشور بسیار ارزان یا تقریبا رایگان هستند. هزینه زندگی در پایتخت بیشتر از دیگر نقاط این کشور است و اکثر دانشجویان در شهر های کوچکتر زندگی و اقامت می کنند.

میانگین شهریه سالیانه : 260 تا 285 دلار  ( در مقاطع بالاتر از کارشناسی کمی بیشتر )

هزینه زندگی سالیانه : 10500 دلار

آلمان

در کشور آلمان هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای تمامی دانشجویان چه داخلی و خارجی رایگان است. این کشور دارای بیشترین دانشجوی خارجی در بین کشور های غیر انگلیسی زبان است. دانشجویانی که مقطع کارشناسی خود را در کشور دیگری اخذ نموده اند برای مقاطع بالاتر باید هزینه پرداخت کنند. مقطع دکتری برای 6 ترم تقریبا رایگان است و دانشجویان فقط هزینه حدود 270 دلار به دانشگاه می پردازند. برای اخذ ویزا و پذیرش در مقطع کارشناسی، دانستن زبان آلمانی و قبولی در دانشگا های کشور محل زندگی دانشجو ضروری است.

هزینه زندگی سالینه : 8700 تا 9000 دلار

 

جمهوری ایرلند جنوبی

ایرلند دارای مراکز آموزشی و دانشگاه های صاحب نامی است. فرهنگ غنی، مردم جوان و شاد همچنین طبیعت زیبا غذای سالم و ارگانیک همگی جزو مزیت های این کشور است که دانشجویان خارجی را شیفته خود میکند. نرخ اشتغال بعد از تحصیل در این کشور  به ویژه در شغل های وابسته به رشته کامپیوتر بسیار بالا است و برای اخذ ویزا نیازی به دانش زبان ندارد. دانشجویان از دیگر کشور های اتحادیه اروپا فقط با پرداخت 3000 یورو برای کل دوره می توانند به تحصیل در ایرلند مشغول شوند. زیر ساخت های این کشور به دانشجو اجازه زندگی با هزینه کم را میدهد.

میانگین شهریه سالیانه : 10500 تا 11900 دلار

هزینه زندگی سالیانه : 5400 تا 11900 دلار 

 

ایتالیا

جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا باید بیش از 15000 دلار در هر سال شهریه پرداخت کرد اما دانشگاه های دولتی در مقطع کارشناسی بین 900 تا 1100 دلار و برای مقاطع بالاتر حدود 1600 دلار شهریه دریافت میکنند. دانشجویان خارجی و داخلی به یک اندازه شانس گرفتن بورسیه تحصیلی دارند و این بورسیه بر اساس نیاز مالی و سطح معلومات به افراد تعلق می گیرد. دانشجویان می توانند در صورت نیاز از دیگر امکانات مانند وام های دانشجویی، کمک هزینه محل اقامت، تغذیه رایگان استفاده نمایند.

میانگین شهریه سالیانه : 900 تا 1100 دلار کارشناسی – 1600 دلار ارشد

هزینه زندگی سالیانه : 13000 تا 16000 دلار 

 

 

نروژ

تحصیل در کشور نروژ و در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است و فقط در بعضی موارد در مقاطع بعد از کارشناسی در صورت تحصیل در رشته های خاص در بعضی رشته ها هزینه ی بسیار کمی باید پرداخت شود. این هزینه ممکن است از 40 دلار بیشتر نشود.

میانگین شهریه سالیانه : رایگان

هزینه زندگی سالیانه : 13600 دلار

روسیه

کشور روسیه بزرگترین کشور جهان است و فرهنگ و نظام مختص به خود را دارد. این کشور جزو اتحادیه اروپا نیست. در روسیه شاید بیش از کل اروپا دانشگاه وجود داشته باشد. این کشور دارای تاریخ و فرهنگ بسیار غنی میباشد و اکثر دانشگاههای این کشور به زبان روسی تدریس می کنند. اخیرا مقامات این کشور تصمیم گرفته اند که آموزش به زبان انگلیسی را در دانشگاههای این کشور گسترش دهند تا از مزایای پذیرش دانشجویان بین المللی بهره مند شوند. هزینه زندگی به جز شهر مسکو و مناطق خاص نسبت به دیگر کشور ها پایین است و دانشجویان با استعداد می توانند از دولت روسیه بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

میانگین شهریه سالیانه: 3900 تا 7700 دلار

هزینه زندگی سالیانه: 7500 تا 10000 دلار

اسپانیا

این کشور دارای دانشگاه های خوبی است ولی در 50 دانشگاه اول رتبه بندی جهانی جایی ندارند. دانشجویانی که مایلند به زبان اسپانیایی صحبت و تحصیل کنند و در محیط های آرام و دلنشین زندگی کنند اسپانیا را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. شهر مادرید یکی از نادر پایتخت هایی است که از نظر هزینه زندگی برای زندگی دانشجو یی مناسب است. شهر والنسیا نیز دارای امکانات بسیار و 2 دانشگاه مطرح است و سومین شهر این کشور است که دانشجویان علاقه ی زیادی به زندگی و تحصیل در آن دارند.

میانگین شهریه سالیانه: 1400 تا 1600  دلار دانشگاههای دولتی مقطع کارشناسی

هزینه زندگی سالیانه: 11800 تا 14400 دلار

سوئد

شهروندان این کشور و کشور های اتحادیه اروپا از تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی برخوردارند و دانشجویان خارجی دیگر باید سالیانه شهریه بپردازند . سیستم شهریه در این کشور مانند دانمارک است.

میانگین شهریه سالیانه: 10500 تا 17500 دلار

هزینه زندگی سالیانه: میانگین 11500 دلار

 

سوئیس

این کشور دارای دانشگاه های مطرحی در اروپا و جهان مانند ETH ZURICH – EPFL  است. هزینه تحصیلی در این کشور معقول است اما هزینه زندگی بالاتر از دیگر نقاط اوپا  می باشد. این کشور دارای بستر های مناسبی برای دانشجویانی است که می خواهند در رشته های هتل داری و جهانگردی یا بانکداری بین المللی ادامه تحصیل دهند. در کشور سوئیس شهروندان در تمامی مقاطع سالیانه یک شهریه ثابت را پرداخت می کنند. و دانشجویان خارجی باید حدود 500 دلار بیشتر از آنها پرداخت نمایند.

میانگین شهریه سالیانه: 1250 تا 2200 + 500 دلار برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی و 98 دلار بیشتر برای مقاطع بالاتر میباشد.

هزینه زندگی سالیانه: 17750 تا 27600 دلار

هلند

کشور هلند مقصد خیلی از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. هزینه زندگی و تحصیل برای شهروندان اتحادیه اروپا تقریبا شبیه به دیگر کشور های عضو است و به کشور دانشجویان متمول در اروپا شهرت دارد. زیبایی و زندگی لوکس و آزادی های اجتماعی خاص در این کشور دانشجویان زیادی را هر سال برای ادامه تحصیل به این کشور جذب می کند.

میانگین شهریه سالیانه: 6500 تا 13000 دلار

هزینه زندگی سالیانه: 10400 تا 14300 دلار

انگلستان

پایتخت آموزش عالی در جهان است و از دیرباز در حوزه آموزش شهرتی جهانی دارد. به دلیل فراوانی دانشگاه انتخاب کار آسانی نیست. هزینه های زندگی در شهر لندن نسبت به دیگر شهر های این کشور بسیار متفاوت است و برای زندگی در جایی با هزینه های مناسبتر بهتر است ، دانشگاههای اسکاتلند یا ایرلند شمالی را بررسی نمایید.

میانگین شهریه سالیانه: 14500 تا 18400 دلار

هزینه زندگی سالیانه: حدود 17000 دلار

 

 

در وضعیت فعلی قاره اروپا که مملو از مهاجران است، پیدا کردن شغل همراه با تحصیل برای دانشجویان کاری سخت است و در صورت اشتغال سطح دستمزد بسیار پایین خواهد بود. پیشنهاد میشود در صورت عدم در اختیار داشتن منابع مالی مناسب برای پوشش هزینه های زندگی و بر اساس اشتغال همراه با تحصیل کشورهای اروپایی را فعلا برای ادامه تحصیل انتخاب نکنید.

 

 

پایگاه خبری بازار بین المللی کار

امیر تنهایی

FEB2016


این مطلب را به اشتراک بگذارید


اصطلاحات روزمره زبان فرانسه و انگليسي

اصطلاحات روزمره زبان فرانسه و انگليسي

اصطلاحات روزمره زبان فرانسه و انگليسي

يافتن موسسه آموزشي مناسب در كانادا

يافتن موسسه آموزشي مناسب در كانادا

يافتن موسسه آموزشي مناسب در كانادا

جدول كلمات متقاطع فرانسه

جدول كلمات متقاطع فرانسه

جدول كلمات متقاطع فرانسه

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود  كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

(Société de transport de Montréal (STM
ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

The Cheapest way to get to Bulgaria from Istanbul
جهاني ديگر به نام ژاپن

جهاني ديگر به نام ژاپن

متفاوت ترين كشور جهان از نگاه جهانگردان
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل  مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد